Офлайн е новият лукс: Виена откри първото си кафене за дигитален детокс

Всяка събота и неделя от 10:00 до 18:00 ч. традиционното кафене "Lokal im Hof" кани всички желаещи да се "изключат" от мрежата.

В края на април 2026 година във Виена отвари врати първото pop-up кафене за дигитален детокс.

Докато ежедневието ни е белязано от непрекъсната достъпност, скролване и дигитално претоварване, нараства желанието за истински срещи и тишина. Именно тук временното кафене, наречено Offline Oida (офлайн, старче/приятелю), вижда своята мисия като контраст на постоянната дигитална свързаност. То предлага място за спокойни разговори, споделени преживявания и време без екрани, разказват от Международния прес офис на община Виена.

На входа гостите са помолени да изключат телефоните си, да ги включат в самолетен режим или без звук, или пък да ги оставят в заключени отделения и за няколко часа да се откъснат от дигиталния поток. Вместо това там има възможност за разговори, моменти на тишина или нови запознанства – напълно без разсейване.

Умишлено опростеното меню с кафе, чай и домашно приготвени сладки избягва стреса от избора и оставя пространство за най-важното. В сътрудничество с Градската библиотека на Виена е обособена зона за почивка с книга, а клубът за настолни игри "Paradise Wien" организира аналогови игри през уикендите. Освен това на всеки час се провежда кратка, дихателна пауза – като общ момент за отдих.

Според Кристоф Томан, инициатор на това начинание, офлайн е новият лукс, а новооткритото кафене създава пространство за реални срещи в един все по-забързан свят. Целта е то да се превърне в място, което улеснява споделеното преживяване на живо, позволява психическо разтоварване и укрепва социалната свързаност.

 

Прочетено 133 пъти Последна промяна от Петък, 08 Май 2026 15:21
Етикети
Регистрирай се за да оставиш коментар
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…